Dzień Pierwszaka
Zapraszam do obejrzenia fotorelacji
z Dnia Pierwszaka,
który odbył się w naszej szkole
w dniu 27 listopada 2024 roku.
mgr Zygmunt Górski
106 rocznica Odzyskania Niepodległości
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji
z uroczystego apelu
upamiętniającego 106 rocznicę
"Odzyskania Niepodległości"
12 listopada 2024r. - przygotowała klasa IIf
pod opieką wychowawcy
mgr Małgorzaty Stopyry.
foto: mgr Zygmunt Górski
Hat trick Mai Janoszek – po raz trzeci z rzędu została laureatką Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Literackiej Młodzieży „LIPA”!
Ona po prostu ma talent! - chciałoby się zakrzyknąć po kolejnym docenieniu jej zdolności literackich i to po raz trzeci z rzędu, co nie zdarza się w prozie młodzieżowej zbyt często. Maja poruszyła członków jury - na czele z przewodniczącym, znanym warszawskim literatem i publicystą Tomaszem Jastrunem, subtelnym, osobistym, a przez to trafiającym „prosto w serce” opowiadaniem „Cichosza” o dramacie młodej dziewczynie, która, będąc utalentowaną wokalistką, straciła słuch w wyniku awarii sprzętu nagłaśniającego.
Maja, prawdziwa humanistka, bo przecież jest także laureatką konkursów publicystycznych, po uzyskaniu w zeszłym roku tytułu finalistki stopnia ogólnopolskiego Olimpiady Literatury i Języka Polskiego ma zapewniony indeks na dziennikarstwo i komunikację społeczną Uniwersytetu Jagiellońskiego – i tylko szkoda, że już kończy naukę w naszej szkole! Maju, gratulacje!
mgr Henryk Odrozek
Wycieczka klasy 4a w ramach programu "Podróże z klasą"
W dniach od 7 do 8 października klasa 4a w ramach przedsięwzięcia pod nazwą "Podróże z klasą" finansowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej wyjechała na bezpłatną wycieczkę do Sandomierza i Kazimierza Dolnego.
W pierwszym dniu uczniowie zwiedzali Sandomierz. Przewodnik opowiedział o historii miasta oraz oprowadził po najważniejszych miejscach w okolicy (między innymi młodzież weszła na Bramę Opatowską oraz przeszła Podziemną Trasą Turystyczną).
Kolejnego dnia zwiedzali Kazimierz Dolny, który urzekł ich swoim klimatem spokojnego i urokliwego miasteczka. Zwiedzili Rynek i Klasztor Ojców Franciszkanów oraz wspięli się na Górę Trzech Krzyży. Na koniec wycieczki pojechali do Ujazdowa, aby wraz z przewodnikiem zobaczyć ruiny Zamku Krzyżtopór.
Wrażenia z wycieczki na pewno pozostaną na długo w ich pamięci. Wspólnie spędzone chwile dały im możliwość wytchnienia od szkolnych obowiązków i naładowania akumulatorów na czas nauki przed maturą.
mgr inż. Sławomir Ficek
Fotorelacja - Dzień Nauczyciela
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji
z uroczystego apelu z okazji
"Dnia Nauczyciela"
który odbył się 11 października 2024r.
Apel przygotowała klasa IIID z wychowawcą
mgr Joanną Kmiecik.
foto: mgr Zygmunt Górski
„Humanista – to powinno brzmieć dumnie…”
Klasa 4e dopełniła 8 października cykl krakowskich rekonesansów muzealnych, zapoczątkowanych już od pierwszej klasy: od Muzeum Narodowego i Collegium Maius, poprzez MOCAK, Muzeum Czartoryskich, Arsenał, Dom Mehoffera aż po tegoroczny Wawel z wystawą czasową „Niech żyje król!” na deser, niedocenianym muzeum w dawnej rezydencji biskupa Erazma Ciołka na Kanoniczej i Dom Matejki na Floriańskiej na zakończenie.
Noc Naukowców 2024
27 września odbyła się w naszej szkole druga już edycja Małopolskiej Nocy Naukowców. W tym roku jej tematyka koncentrowała się na wątkach historyczno – literackich. Licznie zgromadzona publiczność mogła wysłuchać recitalu piosenek retro w wykonaniu Wojtka Mamcarczyka, zagrać w szachy z dyrektorem Janem Dorozińskim (Hubert Targosz), wysłuchać mini wykładu na temat dziejów pisma w wydaniu profesora Henryka Gawora (Kacper Koczurkiewicz), czy zanurzyć się w poezji Janiny Brzostowskiej (Alicja Oboza). Jako gość wieczoru pojawił się również dyrektor Jan Królikiewicz (Nataniel Gryga) ze swoją córką – Haliną (Olga Kruk).
IX Maraton Pływacki
To już dziewiąty raz zapraszamy na Maraton Pływacki, tym razem z okazji 158 urodzin I LO w Wadowicach. W sztafetowym maratonie pływackim na dystansie 15,8 km wezmą udział: uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz sympatycy szkoły.
Impreza odbędzie się na terenie basenu pływackiego „Delfin” w Wadowicach 13 października 2024 r. (niedziela). Rozpoczęcie nastąpi o godzinie 8,00, zakończenie maratonu przewiduje się około godziny 15.00.
Każdy z uczestników przepłynie dystans 100 metrów.
Zapisy do udziału w maratonie przewodniczący klas będą przyjmowali do 30 września. Dla klas, z których zgłosi się największa liczba uczestników, przewidziane są cenne nagrody, a każdy uczestnik bedzie mógł skorzystać we wtorek po maratonie z dnia bez pytania :).
Serdecznie zapraszamy do udziału wszystkich uczniów.
Sławomir Ficek
Zajęcia artystyczne - plastyczne i z historii sztuki!
Zapraszam uczniów klas pierwszych, drugich, trzecich i czwartych na zajęcia artystyczne - plastyczne lub zajęcia z historii sztuki!
Jeżeli chciałbyś/ chciałabyś spróbować swoich sił w rysowaniu, malowaniu, grafice czy fotografii - to te zajęcia wprowadzą Cię w tajniki tych technik plastycznych.
Kompozycja? Światłocień? Proporcje? Perspektywa? Druk wypukły? Monotypia? ....a może też Manieryzm? tenebryzm, archiwolta bądź ambit?
Jeśli interesują Cię te zagadnienia, to zapraszam w każdy piątek do sali 50 od godz. 14.35
Inauguracja Roku Szkolnego 2024/2025 - fotorelacja
Zapraszam
do obejrzenia fotorelacji
z uroczystości inauguracji
roku szkolnego 2024/2025.
Akademia odbyła się 2 września 2024r.
i została przygotowana przez klasę 2E wraz
z wychowawcą mgr Tomaszem Cupakiem.
mgr Zygmunt Górski
Zakończenie Roku Szkolnego 2023/2024 - fotorelacja
Boisko sportowe
Zapraszamy wszystkich mieszkańców naszego Powiatu, lubiących aktywny wypoczynek, do korzystania z boiska sportowego przy naszej szkole. Boisko będzie otwarte codziennie od 9 00 do 21 00 w terminie od 1 lipca br. do 31 sierpnia br. Zasady korzystania z obiektu określa regulamin, wywieszony na obiekcie. Prosimy o zapoznanie się z nim i przestrzeganie jego zapisów. Życzymy wszystkim doskonałej zabawy związanej z rekreacją ruchową.
Bez cenzury – na 44. Festiwalu Artystycznym Młodzieży w Krakowie wszystkie nagrody dla dziennikarek wadowickiego „Peryskopu”
13 maja został rozstrzygnięty 44. Festiwal Artystyczny Młodzieży, którego jedną z kategorii było dziennikarstwo. I oto zdarzyła się rzecz bez precedensu – wszystkie trzy nagrody przyznano reprezentantkom jednej szkoły – I LO im. Marcina Wadowity i jednej gazety szkolnej - „Peryskopu”. I miejsce zajęła Maja Janoszek za cykl reportaży, drugie Emilia Brańka za niestandardową formę swojej pracy publicystycznej, a trzecie Aleksandra Piontek za felietony dotykające bolesnych, a nie zawsze zauważanych problemów młodych ludzi. W czasie Gali Finałowej w Teatrze Groteska nagrody laureatom wręczał m.in. wicekurator oświaty Artur Pasek, który podkreślił wartość pracy młodych artystów i dziennikarzy tworzących bez tematów tabu i cenzury, co w czasach jego występu w trakcie tego festiwalu, jeszcze przed 1989 rokiem, nie było do końca możliwe. Dodajmy, że do rywalizacji w sześciu różnych dziedzinach artystycznych stanęło oprócz uczniów szkół krakowskich kilkuset uzdolnionych młodych ludzi od Gorlic, Tarnowa i Nowego Sącza na wschodzie województwa po Wadowice i Andrychów na zachodzie, tym większa więc satysfakcja z tego bezprecedensowego sukcesu.
„Dziewczyny mogłyby właściwie stworzyć samodzielną, profesjonalną redakcję, mając tak różne zainteresowania i preferując różne formy ich wyrażania. Cieszę się, że ponad 30 lat pracy z młodymi ludźmi, szlifowania ich talentów procentuje takim wyjątkowym sukcesem” – skomentował osiągnięcie swoich podopiecznych Henryk Odrozek. polonista z „Wadowity”, opiekun „Peryskopu” od początku jego istnienia.
Zakończenie szkoły klas maturalnych
Dziewczyny z "Peryskopu"
Maja Janoszek, Emilka Brańka i Ola Piontek, zresztą tak, jak przez wiele poprzednich lat ich poprzedniczki i poprzednicy "Peryskopowi", zdominowały absolutnie kategorię "dziennikarstwo" otrzymując jako jedyne nominacje do nagród i wyróżnień na 44. Festiwalu Artystycznym Młodzieży! Wadowicka szkoła reportażu? Chyba tak... Gala finałowa 13 maja w Teatrze Groteska w Krakowie
mgr Henryk Odrozek