logo ok1

 

 herb1

bip

 logo szk pam

fb1

 

zwolnien

 

logowanie

 

XxY

 

rodzicuonet

Laureaci I etapu Szkolnego Konkursu Geograficznego

Laureaci I ETAPU Szkolnego Konkursu Geograficznego z dnia 11.03.2020

1. Róża Wilkońska i Sonia Blak ex aequo! po 16pkt
3. Seweryn Lizak 14,4pkt
4. Alicja Gałosz, Ola Trafiał i Marzena Mierniczak ex aequo po 12,8pkt
7. Oliwia Matysiak, Emilia Jerdanek i Claudia Assad ex aequo po 12pkt
10. Ola Węgrzyn 11,2pkt.

To nasi laureaci, którzy odbiorą po 4 plusy z aktywności, a Róża i Sonia jeszcze dodatkowo po cztery plusy jako premię za zwycięstwo.

Ciekawostki...

Najtrudniejsze pytania:

Na zdjęciu znajduje się replika „Santa Porta”, czyli Świętych Drzwi prowadzących do Bazyliki św. Piotra w Watykanie i otwieranych przez papieży raz na 25 lat, w czasie Roku Jubileuszowego. Kopia tych drzwi stoi w jednej z sal Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach. Odpowiedź na to pytanie znała tylko Sonia!

drzwi

Poniżej widzimy pomnik żołnierzy Armii Czerwonej, która „wyzwalała” Polskę w czasie II Wojny Światowej. Pomnik ten stoi dzisiaj na terenie cmentarza wojskowego, na tyłach cmentarza komunalnego. Tylko dwie poprawne odpowiedzi!

rus

Tylko trzech uczestników rozpoznało ruiny dawnej cegielni, dzisiaj skład drewna i węgla oraz materiałów budowlanych położony przy ulicy Łazówka.

ceg

W związku z zawieszeniem zajęć szkolnych o terminie następnych etapów poinformuję wszystkich uczestników. Proszę o wpisanie sobie do bilecików liczby zdobytych punktów i pilne studiowanie zagadnień do II i III etapu.

Informację przygotował organizator konkursu – Rafał Cmunt

Informacje wstępne o konkursie

Wszystkich pierwszoklasistów - miłośników geografii, odkryć i podróży - zapraszam do udziału w Szkolnym Konkursie Geograficznym, który odbędzie się w marcu. Tematyka konkursu to: atrakcje turystyczne naszego miasta, szczyty Korony Beskidów i w 500 lecie słynnej wyprawy dookoła świata – historia Magellana. Nagrodą główną jest ocena celująca z geografii. Sponsorem nagród rzeczowych jest Rada Rodziców przy I LO, której niniejszym dziękuję za wsparcie. Wszelkie informacje o konkursie pojawią się w tym specjalnym okienku na stronie internetowym, a także na ogłoszeniach na tablicy SKKT.

Jak przygotować się do konkursu?

 1.Najpierw się zapisz! Aby to zrobić: pobierz z tego okienka i wydrukuj oświadczenie o wyrażeniu zgody. Wypełnia rodzic. Przyjdź z tym do mnie się zapisać do udziału w konkursie.

2.Dobrze się przygotuj:
- w pierwszym etapie wyświetlę zdjęcia 25 obiektów kulturowych i przyrodniczych, zabytków architektury, charakterystycznych dla miasta i najbliższej okolicy. Przeczesuj internet w poszukiwaniu zdjęć, pomocna może być mapa Wadowic i okolicy, google maps. Chodząc po mieście rozglądaj się:)
- w drugim etapie rozwiążesz test znajomości szczytów wchodzących w skład Korony Beskidów Polskich. Układając test korzystałem z Wikipedii i informacji zamieszczonych na internetowej stronie szkolnej w zakładce SKKT. Są tam opisy wycieczek. Oczywiście w grę wchodzą tylko te, które prowadziły na TE szczyty.
- w trzecim etapie rozwiążesz test wiedzy o słynnej Wyprawie Ferdynanda Magellana dookoła świata. Skorzystaj z materiału, który pojawi się w tym okienku. Jest to streszczenie książki Stefana Zweiga „Magellan”. Samą książkę też polecam do przeczytania bo jest bardzo ciekawa. Jest jeszcze (ale grubsza) książka o wyprawie pt. „Poza krawędź świata” Laurence Bergreen. Obie do wypożyczenia w bibliotece miejskiej w Wadowicach. Ale to już poza konkursowo...

3.Pilnuj terminów wszystkich etapów.

Życzę powodzenia – Rafał Cmunt