Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo
ROZUMIEM

plan

 

logo ok1

 

 herb1

bip

 

cke

pobrane

1632216501

 logo szk pam

fb1

 

zwolnien

 

logowanie

 esa_ose.jpg

 

XxY

 

rodzicuonet

Szkolny Konkurs Geograficzny - drugi etap - 8 październik 2020r.

konkursW drugim etapie konkursu uczestnicy zmierzyli się z legendami i osobliwościami dotyczącymi najwyższych szczytów poszczególnych pasm górskich w Beskidach. Temat tego etapu nawiązuje do projektu, który od wielu już lat realizują uczniowie w naszej szkole zdobywając trofeum KORONY BESKIDÓW POLSKICH. Ten rok szkolny kończy nasz wieloletni projekt, w którym udział wzięło ponad 150 uczniów (i dwóch nauczycieli). Przez ostatnich 20 lat działalności SKKT, uczniowie naszej szkoły zrzeszeni w Kole byli ze mną i licznymi opiekunami na 53 wycieczkach w góry. Jubileuszowa – pięćdziesiąta wycieczka – odbyła się na Wysoką – najwyższy szczyt Pienin, który co prawda nie należy do 9 szczytów Korony Beskidów wg naszego Kanonu, ale zaliczany jest do niego przez pomysłodawców odznaki – bocheński oddział PTTK.

SKRZYCZNE to najdalej na zachód wysunięty ze szczytów, jedyny ze schroniskiem i przekaźnikiem rtv na szczycie, prawie na samą górę można wyjechać wyciągiem krzesełkowym, a nazwę zawdzięcza od odgłosów wydawanych przez żaby.

BABIA GÓRA – Królowa Niepogód, położona jest w Babiogórskim Parku Narodowym. Jest ona wybitnym punktem widokowym: patrząc ze szczytu na południe rozciąga się piękna panorama Tatr, a w dole – Zbiornik Orawski na Słowacji.

CZUPEL – jest najwyższym szczytem Beskidu Małego, ale nie sięga nawet 1000m n.p.m. Znany z kród zbudowanych z kamieni znoszonych z hal.

LUBOMIR – najniższy w całej stawce. Na szczycie znajdziemy czynne obserwatorium astronomiczne.
1

MOGIELICA widoki zawdzięcza drewnianej wieży. Pod szczytem znajdziemy piaskowcową skałkę zwaną Zbójnickim Kamieniem, gdzie według legendy rozdzielali łupy.

Na szczycie TURBACZA wznosi się betonowy obelisk, ale widoki są marne, nie to co kiedyś… Seweryn Goszczyński tak pisał kiedyś w swoim „Dzienniku Podróży do Tatrów”: „Widok na wszystkie strony przecudny, obszarem, który zajmuje i bogactwem rozmaitości…”

RADZIEJOWA ma wszystko… Jest tu i wieża widokowa i betonowy obelisk. Szlak czerwony – fragment Głównego Szlaku Beskidzkiego prowadzi tu z Rytra do Krościenka.

LACKOWA położona w Beskidzie Niskim jest niziutka, ale bardzo stroma. Na tym szczycie byliśmy z ostatnią wycieczką SKKT. W czasach po Konfederacji Barskiej nazywano ją Chorągiewką Pułaskiego, gdyż wylesiony szczyt umożliwiał porozumiewanie się między grupami Konfederatów za pomocą znaków przekazywanych chorągiewkami. Na szczycie (granicznym) są dwie tabliczki informujące o wysokości – polska 997m n.p.m. i słowacka 996m n.p.m. To nie pomyłka! Poziomem odniesienia dla pomiarów wysokościowych słowackich geodetów był Adriatyk, a dla polskich – Bałtyk. Te morza nie leżą na tym samym poziomie. Wszystko na tym świecie jest względne – nawet poziom morza!

2

TARNICA to szczyt położony najdalej na wschód, w Bieszczadzkim Parku Narodowym. Słynie z rozległych widoków i ogromnego metalowego krzyża. Tylko Tarnica oparła się wycieczkom SKKT…

3

Test, który rozwiązywali uczestnicy konkursu był trudny i wymagał rozległej wiedzy krajoznawczej. Najlepiej poradzili sobie wymienieni poniżej – laureaci drugiego etapu:

1. Alicja Skowron i Seweryn Lizak (ex aequo) po 20pkt

3. Aleksandra Węgrzyn 18pkt

4. Sonia Blak 16pkt

5. Emiia Potoczny 14pkt

6. Alicja Gałosz i Miłosz Smyrak (ex aequo) po 13pkt

8. Claudia Assad i Oliwia Pająk (ez aequo) po 12pkt

10. Oliwia Matysiak 10pkt

Za tydzień – w czwartek o 14.30 ostatni już – trzeci etap – traktujący o najsłynniejszej wyprawie w historii odkryć geograficznych – Wyprawie Ferdynanda Magellana.

Sprawozdanie opracował organizator konkursu – Rafał Cmunt