Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo
ROZUMIEM

plan

 

logo ok1

 

 herb1

bip

 

cke

pobrane

1632216501

 logo szk pam

fb1

 

zwolnien

 

logowanie

 esa_ose.jpg

 

XxY

 

rodzicuonet

Szkolny Konkurs Geograficzny już rozstrzygnięty!

konkursUroczyste rozdanie nagród w konkursie miało odbyć się 21 października 2020...

21 października 1520 r., czyli równo 500 lat temu, wydarzyła się rzecz niezwykła... Stefan Zweig na kartach swej powieści „Magellan” opisuje to następująco: „Wśród białych skał wznosi się wreszcie pagórek nad dziwacznie zarysowanym wybrzeżem i oto za cyplem lądu otwiera się głęboka zatoka o czarnej wodzie. Magellan wysłał na zwiad dwa statki, które wpłynęły do zatoki i płynęły tak przez trzy dni i nie dotarły do jej końca. Najprawdopodobniej zatem ów fiord, kanał, prowadzi na tak długo poszukiwany Pacyfik (...).

Lepszej wieści nie słyszał srodze doświadczony Magellan już od roku. Nie zwlekać więc teraz ani chwili! Podnieść kotwice! Rozwinąć żagle! A potem odważnie naprzód w trudny labirynt! Jeżeli Magellan znajdzie na tych wodach przejście na przeciwległe morze — odkryje jako pierwszy drogę dookoła świata. I wszystkimi czterema okrętami admirał śmiało zapuszcza się w głąb kanału, który na cześć dnia nazywa Todos los Santos – Cieśniną Wszystkich Świętych. Lecz potomność nazwie go później przez wdzięczność Cieśniną Magellana.

Poczekamy na to jednak jeszcze trochę i w stosownym oraz sprzyjającym czasie laureaci konkursu odbiorą osobiście pamiątkowe dyplomy i nagrody – ksiązki o tematyce podróżniczej.

1 MIEJSCE – w Konkursie zwyciężył SEWERYN LIZAK (suma punktów w trzech etapach – 58,4) z klasy 2 BSP, który odbierze nagrodę główną – szóstkę z geografii!

2 MIEJSCE zajęła ALICJA SKOWRON (56,8pkt) z klasy 2BG

3 MIEJSCE zajęła ALEKSANDRA WĘGRZYN (56,2pkt) z klasy 2AG

Miejsca kolejnych laureatów:

4. SONIA BLAK (53pkt) z klasy 2EG

5. ALICJA GAŁOSZ (46,8pkt) z klasy 2EG

6. CLAUDIA ASSAD (36pkt) z klasy 2AG

7. OLIWIA MATYSIAK (35pkt) z klasy 2DG

8. EMILIA POTOCZNY (24,4pkt) z klasy 2ASP

9. OLIWIA PAJĄK (20pkt) z klasy 2ASP

10. OLAF FIDELUS (17,4pkt) z klasy 2BG

Dzięki sponsorowi – Radzie Rodziców przy LO, której serdecznie dziękuję, laureaci Szkolnego Konkursu Geograficznego otrzymają piękne nagrody – książki o tematyce podróżniczej. Dla Ciebie – czytelniku – poniższy zestaw może być inspiracją do ciekawej lektury…

1

W podróż do Nepalu Kinga wyruszyła w 1995 roku. Do Iranu dotarła autostopem, dalej woziły ją riksze, zdezelowane autobusy i zatłoczone pociągi. W czasie ośmiomiesięcznej wyprawy cały czas pisała - często przy świetle świecy lub w blasku księżyca, bo w górskich wioskach nie było elektryczności. Kinga nie planowała swoich zapisków z podróży wydać w formie książkowej - wtedy jeszcze nie wiedziała, że będzie pisarką. Nie wiedziała też, że jej książki staną na jednej półce z Tonym Halikiem i Arkadym Fiedlerem.

2

„Bilet w jedną stronę, dwa plecaki, pięćset osiemdziesiąt trzy dolary i dwadzieścia pięć centów – cały nasz kapitał, niewiele planów i dużo marzeń. Tyle mieliśmy ze sobą, kiedy wylądowaliśmy w Nowym Jorku. Wiedzieliśmy jedno – chcemy objechać świat dookoła. CAŁY! Jak tego dokonać prawie bez pieniędzy? Jak to zrobić, aby jak najbliżej poznać ludzi i kultury przemierzanych krajów? Oczywiście – autostopem! Kto by przypuszczał, że zajmie nam to pięć lat... „ Kinga Choszcz i Radosław „Chopin” Siuda za swoją pięcioletnią podróż autostopem dookoła świata otrzymali w roku 2004 Kolosa – najbardziej prestiżową nagrodę podróżniczą w Polsce.

3

Druga i niestety już ostatnia książka Kingi Choszcz powstała na podstawie jej relacji z samotnej podróży do Afryki. W czasie tej podróży autorka zmarła na malarię. Na nasze szczęście jej bardzo obszerny internetowy pamiętnik, który powstawał na bieżąco w czasie podróży zawiera opisy niemal wszystkich odwiedzonych miejsc oraz napotkanych ludzi a także przebogatą dokumentację fotograficzną - Kinga już dawno udowodniła, że jest niezaprzeczalnym talentem w fotografii podróżniczej.

4

Szlakiem wiodącym pośród fantastycznych krajobrazów, malowniczych wodospadów, dymiących wulkanów, nieprzeliczonych stad dzikich zwierząt królujących na bezkresnych przestrzeniach, poprzez piaski pustyń, bezdroża sawann i zarośnięte ścieżyny lasu równikowego podąża niestrudzenie samotny podróżnik. Gdzieniegdzie przystaje, ustawia aparat i robi zdjęcie, zapisuje coś w notatniku, po czym rusza dalej, pchając przed sobą swój objuczony skromnym dobytkiem, rozklekotany rower. To Kazimierz Nowak, autor niniejszej opowieści, która niczym bajka odsłania przed nami cudowną krainę odległą tak w przestrzeni, jak i w czasie - Afrykę lat trzydziestych XX wieku...

5

Jest to książka przygodowa i podróżnicza. Mądra, a jednocześnie pełna humoru. Sprawia, że Czytelnik zaczyna się głośno śmiać. Jest to także album niezwykłych fotografii z wypraw w najdziksze rejony świata. Wojciech Cejrowski zabierze Cię na wyprawę do ostatnich dzikich plemion.


6

To książka opisująca dużą wyprawę w poprzek Wenezueli. Spotykamy tam Indian, żyjących tak jak ich przodkowie lub trochę już ucywilizowanych. „Piechotą do źródeł Orinoko” to najbardziej bogata w przygody książka Wojciecha Cejrowskiego. Tak jak pozostałe, pełna humor, ale też wiedzy o dzikich plemionach, a jednocześnie podana tak, że wciąga jak kryminał.

7

W książce autor opisuje kolejną ze swoich wypraw w głąb amazońskiej dżungli, którą podjął w poszukiwaniu jednego z izolowanych od współczesnej cywilizacji plemion indiańskich.


Wojciech Cejrowski, ekscentryk z fantazją i niezwykłym poczuciu humoru, podróżnik, fotograf, dziennikarz radiowy i telewizyjny od 20 lat organizuje wyprawy w najdziksze zakątki kuli ziemskiej. Jako trzeci w historii Polak został przyjęty do Królewskiego Towarzystwa Geograficznego w Londynie.

8

Ta książka to nie tylko historia trudnej wspinaczki na najwyższą górę świata. To opis ekstremalnej podróży w głąb siebie – trwającej dwa miesiące walki Martyny z samą sobą i z nieprzewidzianym górskim żywiołem. Przede wszystkim jednak to opowieść o dziewczynie, która po ciężkim wypadku samochodowym i złamaniu kręgosłupa wyznaczyła sobie cel – zdobycie Mount Everestu.


9

„Ucieczka na szczyt” to niezwykła książka poświęcona złotej erze polskiego himalaizmu oraz fenomenowi dominacji Polaków w Himalajach w latach 70. i 80. Bogato ilustrowana opowieść autorstwa kanadyjskiej pisarki Bernadette McDonald przywołuje takie ikony himalaizmu jak m.in. Jerzy Kukuczka, Wanda Rutkiewicz, Krzysztof Wielicki czy Wojciech Kurtyka.

Książka zdobyła prestiżowe nagrody: Grand Prize podczas Banff Mountain Book Festival 2011 oraz Boardman Tasker Prize 2011.

10

Książka „Wszystko za Everest” trafiła na listy bestsellerów, ale wywołała też wiele kontrowersji. Stała się także źródłem inspiracji dla filmowców. Sama tragedia zaś – mimo że wydarzyła się ponad dwadzieścia lat temu – wciąż budzi emocje. Problemy opisane przez Krakauera przybrały jeszcze na sile: w komercyjnych wyprawach na Everest bierze udział coraz więcej osób, nie bacząc na zagrożenia i skutki ludzkiej ekspansji w najwyższych górach świata.

Opisy książek i zdjęcia okładek pochodzą z portalu www.lubimyczytac.pl

Gratuluję wszystkim uczestnikom i laureatom tego Konkursu, a także dziękuję wolontariuszem, którzy pomagali przy jego realizacji. Cieszę się, że mimo trudności udało się nam dotrzeć do końca tej ciekawej rywalizacji.

Z pozdrowieniami – organizator Szkolnego Konkursu Geograficznego – Rafał Cmunt