Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo
ROZUMIEM

plan

 

logo ok1

 

 herb1

bip

 

cke

pobrane

1632216501

 logo szk pam

fb1

 

zwolnien

 

logowanie

 esa_ose.jpg

 

XxY

 

rodzicuonet

3 Etap Szkolnego Konkursu Geograficznego

konkurs15 października uczestnicy Szkolnego Konkursu Geograficznego zmierzyli się w trzecim etapie z tematem słynnej Wyprawy Magellana, która odbyła się w latach 1519-1522 i śmiałością zamierzeń oraz ogromem dokonań przebiła wszystko co wcześniej osiągnięto.

Konkursowicze zapoznali się z fragmentami powieści Stefana Zweiga pod tytułem „Magellan” i przystąpili do rozwiązywania testu wiedzy o wyprawie dookoła Ziemi.
Jednym z pytań było to: jakie przyprawy przywieźli marynarze na Victorii? Padały różne odpowiedzi… Pieprz, goździki, cynamon. Nigdy się tego nie dowiemy! Źródła podają ogólnie: 26 ton przypraw, ale tak drogocennych, że ładunek jednego okrętu stanowi całkowite odszkodowanie za tamte cztery statki — jest to rachunek, w którym strata dwustu ludzkich istnień równa się zeru...

Ciekawe są losy Victorii – jedynego ocalałego statku. Po powrocie wyremontowano ją i sprzedano pewnemu kupcowi. Powróciła do służby na morzu i jeszcze przez pięćdziesiąt lat woziła towary z Nowego do Starego świata. W końcu przepadła bez wieści w drodze z Antyli do Sewilli wraz z wszystkimi ludźmi na pokładzie.

A dla Ciebie, czytelniku, zagadka: kto był pierwszym człowiekiem w historii, który opłynął Ziemię dookoła? Magellan wszak zginął w czasie jej trwania… Żeby dowiedzieć się jak było, zajrzyj do fragmentów powieści o Magellanie.11

Laureaci tego etapu:

1. Alicja Skowron 28pkt
2. Aleksandra Węgrzyn 27pkt
3. Seweryn Lizak 24pkt
4. Sonia Blak i Alicja Gałosz (ex aequo) po 21pkt
6. Oliwia Matysiak 13pkt
7. Claudia Assad 12pkt
8. Olaf Fidelus 11pkt
9. Adrian Matuszyk 6pkt

W poniedziałek pojawi się informacja o wynikach konkursu i zaproszenie do odebrania nagród.

Sprawozdanie z 3 etapu Szkolnego Konkursu Geograficznego przygotował organizator – Rafał Cmunt