Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo
ROZUMIEM

plan

 

logo ok1

 

 herb1

bip

 

cke

pobrane

1632216501

 logo szk pam

fb1

 

zwolnien

 

logowanie

 esa_ose.jpg

 

XxY

 

rodzicuonet

Uwaga! Szkolny Konkurs Geograficzny powraca!

konkurs

         Przed nami etap 2 konkursu, którego tematem są szczyty KORONY BESKIDÓW POLSKICH. Zadaniem uczestników będzie rozwiązanie testu wiadomości dotyczącego 9 szczytów wchodzących w skład Korony Beskidów Polskich.

Etap 2 odbędzie się 8 października (czwartek) o 14.25 w sali nr 50.

Tydzień później – 15 października (czwartek) też o 14.25 w sali 50 odbędzie się etap 3 – decydujący. Tematem 3 etapu konkursu jest WYPRAWA FERDYNANDA MAGELLANA. Zadaniem uczestników będzie rozwiązanie testu wiedzy o tej wyprawie.
Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród odbędzie się w Sali nr 50 dnia 21 października (środa) o godzinie 11.30. Tego dnia – 500 lat temu – Magellan dotarł do wylotu upragnionej cieśniny, która otworzyła mu drzwi do Drogi Dookoła Świata.

Stefan Zweig napisał o tej chwili:

21 października 1520 r., wśród białych skał wznosi się wreszcie pagórek nad dziwacznie zarysowanym wybrzeżem i oto za cyplem lądu otwiera się głęboka zatoka o czarnej wodzie. Magellan wysłał na zwiad dwa statki, które wpłynęły do zatoki i płynęły tak przez trzy dni i nie dotarły do jej końca. Najprawdopodobniej zatem ów fiord, kanał, prowadzi na tak długo poszukiwany Pacyfik (…) Lepszej wieści nie słyszał srodze doświadczony Magellan już od roku. Nie zwlekać więc teraz ani chwili! Podnieść kotwice! Rozwinąć żagle! A potem odważnie naprzód w trudny labirynt! Jeżeli Magellan znajdzie na tych wodach przejście na przeciwległe morze — odkryje jako pierwszy drogę dookoła świata. I wszystkimi czterema okrętami admirał śmiało zapuszcza się w głąb kanału, który na cześć dnia nazywa Todos los Santos – Cieśniną Wszystkich Świętych. Lecz potomność nazwie go później przez wdzięczność Cieśniną Magellana.

Na internetowej stronie szkolnej pojawią się wyniki drugiego i trzeciego etapu oraz nazwiska laureatów konkursu.

Z geograficznym pozdrowieniem – organizator konkursu – Rafał Cmunt