Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo
ROZUMIEM

plan

 

logo ok1

 

 herb1

bip

 

cke

pobrane

1632216501

 logo szk pam

fb1

 

zwolnien

 

logowanie

 esa_ose.jpg

 

XxY

 

rodzicuonet

„LIPA” 2018

IMG 0439O nietypowej miłości,
poszukiwaniu własnej tożsamości
i „błędach systemu”
kolejne sukcesy uczniów „Wadowity”
w XXII Ogólnopolskim Przeglądzie
Twórczości Literackiej Młodzieży
„LIPA” w Bielsku - Białej

 

  To już się stało taką małą świecką tradycją, że redaktorzy „Peryskopu” z I LO im. Marcina Wadowity są doceniani także za swoje teksty literackie. Tym razem ten zaszczyt spotkał Emilię Miodońską (po raz drugi z rzędu), Julię Byrską i Martę Ochman. Dziewczyny ujęły jury nietypową formą swoich opowiadań, dlatego zostały laureatkami nagród w kategorii „proza uczniów szkół ponadgimnazjalnych”. Wszystkie są tegorocznymi maturzystkami, więc i tematyka   podjęta w ich tekstach miała charakter już bardziej dojrzały: o poszukiwaniu własnej tożsamości czy opresyjności systemu kontroli osobowości, który w nieokreślonej przyszłości będzie decydował o tym, kto z kim może założyć rodzinę. 19 października b.r. na Gali Przeglądu w bielskim klubie „BEST”, zapoczątkowanej refleksyjnym koncertem Czesława Mozila, dyplom i „paczkę” z wartościowymi książkami oraz antologią nagrodzonych tekstów wręczyli im członkowie jury: Tomasz Jastrun, znany warszawski pisarz i publicysta, oraz Jan Picheta, bielski poeta i animator kultury. Jak zwykle była też okazja do publicznego przeczytania swoich utworów, uczestnictwa w dyskusji panelowej oraz warsztatach literackich z członkami jury.

Coroczny nasz październikowy wyjazd na Galę „LIPY” to w dobie dominacji komercyjnej pop – kultury coraz rzadsza okazja do obcowania ze sztuką „naturalną”, wypływającą z potrzeby serca i umysłu młodych ludzi z całej Polski: laureaci Przeglądu przyjechali nawet z najbardziej odległych zakątków naszego kraju - dosłownie od Szczecina po Przemyśl. W ten jeden magiczny dzień tworzą oni taką swoistą rodzinę ludzi wrażliwych na piękno i moc sztuki, o co w dzisiejszych czasach wcale niełatwo. Tym bardziej cieszy, że właściwie co roku moi podopieczni zostają w tym Przeglądzie dostrzeżeni i nagrodzeni - mówi opiekun redakcji „Peryskopu”, polonista z „Wadowity”, Henryk Odrozek.

IMG 0433