logo ok1

 

 herb1

bip

 logo szk pam

fb1

 

zwolnien

 

logowanie

 

XxY

 

rodzicuonet

AMERICA AT FIRST GLANCE

IMG 2960        14 maja 2020 r. o godzinie 17.30 czasu polskiego uczniowie klasy 1ASP z ciekawością i lekkim niepokojem oczekiwali na pierwsze spotkanie z dwoma nieznanymi Amerykankami Emily i Olivią ze stanu New Jersey w Stanach Zjednoczonych .

     Spotkanie zostało zaplanowane na późne popołudnie ze względu na różnicę czasową - zegary w domu Emily wskazywały godzinę 11:30. Emily i Olivia połączyły się z nami przez platformę Zoom. Na spotkaniu obecna była również Pani Dyrektor Janina Turek , a role prowadzących pełniły nasze nauczycielki języka angielskiego panie Barbara Hydzik oraz Małgorzata Pacek.

 
      

         Początek nie był łatwy. Wszyscy byli dość przestraszeni, ponieważ dla zdecydowanej większości klasy było to pierwsze spotkanie z native speakerami. Zaczęliśmy więc od lekkiego rozluźnienia atmosfery! Nasze nauczycielki sprawdzając obecność poprosiły każdego z nas o powiedzenie paru zdań o sobie. Również Emily i Olivia przedstawiły się nam. Dowiedzieliśmy się, że chodzą, tak jak my, do szkoły średniej oraz działają na rzecz organizacji biznesowych takich jak New Jersey DECA.

         Przełamywanie lodów nie trwało długo. Klasa matematyczno-fizyczna wykazała się wielką kreatywnością i pomysłowością! Nie obyło się bez wtrąceń o charakterze politycznym - „What do you think about Donald Trump?. Zapytaliśmy też o system szkolnictwa – dowiedzieliśmy się, że dziewczyny będąc w 2 klasie liceum, mają 6 lekcji dziennie, a uczą się 8 przedmiotów. Tematem, który wzbudził największy entuzjazm i każdy się w niego zaangażował były seriale! W tej kwestii wymieniliśmy kilka zdań – w Stanach dominują soap operas typu „Gossip girl” lub „Vampire diaries”. Pozwoliliśmy sobie również sprawdzić wiedzę dziewcząt o Polsce. Wykazały się znajomością z tematu dotyczącego I i II Wojny Światowej – historia jest jednym z przedmiotów, które wybrały jako rozszerzenie. Zapytaliśmy również, czy kiedykolwiek odwiedziły naszą piękną, malowniczą Polskę. Na samym początku – na prośbę jednej z uczennic - pominęły ten temat.

             Nasze spotkanie trwało ponad godzinę i zakończyło się ogromną niespodzianką!!! Jak się okazało na końcu – Emilka i Oliwka mają polskie korzenie!

           Dziewczęta mówią dobrze po polsku, jak na kogoś kto urodził się i mieszka w Stanach, więc przez ostatnie kilka minut spotkania rozmawialiśmy po polsku. Główną reakcją na ten fakt był oczywiście śmiech! Przyszła pora na wyjawienie kulis tego niezwykłego spotkania.

       Emily i Olivia to koleżanki jednej z uczennic klasy 1ASP, która zaaranżowała to niezwykle ciekawe spotkanie. Zarówno uczniowie jak i Pani Dyrektor oraz nasze nauczycielki języka angielskiego świetnie się bawili. Wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że chętnie spotkalibyśmy się znów! Pani dyrektor zaprosiła Emily i Olivkę do naszego liceum.

We hope that you will visit us soon!

                                                                                               Milena Krętosz - klasa 1ASP