Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo
ROZUMIEM

plan

 

logo ok1

 

 herb1

bip

 

cke

pobrane

1632216501

 logo szk pam

fb1

 

zwolnien

 

logowanie

 esa_ose.jpg

 

XxY

 

rodzicuonet

”Peryskopowiczki” – DOMINATORKI!

czwrka
15 kwietnia b.r. w Auli Papieskiej naszej szkoły rozstrzygnięto rywalizację młodych publicystów ze szkół średnich powiatu wadowickiego w XXIV Powiatowym Konkursie Publicystycznym „O Laur Peryskopu”. Jury w składzie: Dorota Bosak – Żeglińska – nauczycielka języka polskiego, Bogdan Szpila – dziennikarz „Kroniki Beskidzkiej”, Marcin Guzik – redaktor naczelny portalu internetowego WadowiceOnline po starannym przeanalizowaniu rekordowej ilości 50 reportaży i felietonów miało niełatwy orzech do zgryzienia ze względu na różnorodność tematyki i wysoki poziom językowy większości prac.

 

 

Po otwarciu kopert z nazwiskami ukrytymi pod pseudonimami okazało się, że podobnie jak w zeszłym roku, tyle że JESZCZE BARDZIEJ, absolutnymi dominatorkami okazali się dziennikarki naszej szkolnej gazety „Peryskop”, a pośród nich dwie GWIAZDY edycji 2023, czyli debiutująca w rywalizacji Zosia Kowalska, która, zdobywając po raz pierwszy w historii konkursu aż 57 punktów na 60 możliwych, ustrzeliła także dublet: Grand Prix za najlepszy tekst konkursu, czyli znakomicie udokumentowany reportaż „Wykarczować swój ślad” o prawie do wolności wypowiedzi i I miejsce w drugiej konkursowej kategorii, czyli felietonie za tekst „Nic o nas bez nas”, w którym upomniała się o równe traktowanie kobiet w wartościowaniu literatury. No co tu dużo gadać – podniosła poziom spektakularnie, a niewiele jej ustępowała w punktacji zeszłoroczna laureatka Maja Janoszek, która miała pomysł na trzy reportaże: jeden o dramatycznym wypadku, drugi o trudnej operacji i trzeci o docenieniu sztuki ludowej z naszych okolic – i wszystkie one otrzymały trzy główne nagrody w punktacji zaraz za tekstem Zosi, która zgarnęła Grand Prix. Czyżby więc rodziła się wadowicka szkoła reportażu? Nie chcę zapeszać, ale ...jeżeli te werdykty potwierdzi także nagrodami profesjonalne jury małopolskiego Festiwalu Artystycznego Młodzieży w maju, to chyba tak! Szkoda tylko, że Zosia dała się namówić do udziału w konkursach dopiero w klasie maturalnej, ale oprócz opoki samorządu, gazety i „zawodowej” laureatki Mai III nagrodę w kategorii felieton za zabawny tekst „Prawo dżungli” otrzymała Dagmara Bałys, a wyróżnienie za reportaż „Ostre Bemole” pierwszoklasistka Ola Piontek, więc nadzieja na kontynuację jest...

    Laureaci  trjca  

Nagrody, ufundowane tradycyjnie przez Starostwo Powiatowe, wręczała pani dyrektor Janina Turek oraz pani Maria Talaga, przewodnicząca Stowarzyszenia Absolwentów LO.   

mgr Henryk Odrozek