Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo
ROZUMIEM

plan

 

logo ok1

 

 herb1

bip

 

cke

pobrane

1632216501

 logo szk pam

fb1

 

zwolnien

 

logowanie

 esa_ose.jpg

 

XxY

 

rodzicuonet

„Jeśli echo ich głosów zamilknie – zginiemy” – wizyta w Miejscu Pamięci i Przestrogi w Ravensbrück

2Zamieszczone wyżejsłowa więźniarki FKL Ravensbrück Zofii Pociłowskiej – Kann przyświecały projektowi historyczno - literackiemu, w którym wzięły udział uczennice naszej szkoły – Zofia Placek i Maja Woźnicka pod opieką p. Agnieszki Graboń. Działania rozpoczęły się jeszcze w minionym roku udziałem w warsztatach edukacyjno – naukowych „Historia i piętno” poświęconych dziejom kobiecego obozu w Ravensbruck, losom polskich więźniarek oraz epigenetycznemu dziedziczeniu skutków obozowej traumy.

Wydarzeniem towarzyszącym stały się warsztaty teatralne prowadzone przez krakowską aktorkę Ewę Romaniak. W marcu w Krakowie odbyły się wojewódzkie eliminacje IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück ”. Zosia i Maja były bezkonkurencyjne uzyskując tytuł finalistek i prawo do udziału w gali konkursu, która miała miejsce w kwietniu w Rudzie Śląskiej. Finaliści zostali również zaproszeni na koncert „Siła miłości” w Polskim Radiu Katowice. Nagrodą główną dla 28 uczniów z całej Polski oraz ich opiekunów był wyjazd do Ravensbruck i Berlina w dn. 19 – 22 maja. Przewodnikami po Miejscu Pamięci i Przestrogi w Ravensbruck byli potomkowie więźniarek p. Maria Lorens i p. Michał Neumann oraz historycy z katowickiego oddziału IPN. W przejmujący sposób, bo poprzez teksty wspomnień i poezję więźniarek – Wandy Półtawskiej, Karoliny Lanckorońskiej czy Grażyny Chrostowskiej, zwiedzano ścieżkę edukacyjną na terenie obozu. Składają się na nią pomnik „Niosącej” nad brzegiem jeziora Szwedt, do którego wrzucane były prochy zamordowanych kobiet, Todtengang (Szczelina), w której wykonywane były wyroki śmierci na Polkach, budynek komendantury obozu oraz krematorium. W Berlinie z kolei poznano tragiczną historię więzienia Plötzensee, gdzie stracili życie agenci pracujący na rzecz polskiego wywiadu czy żołnierze Armii Krajowej, odwiedzono Muzeum Topografii Terroru i Pomnik Pomordowanych Żydów. W przyszłym roku odbędzie się kolejna, jubileuszowa edycja konkursu. Chętnych, którzy chcieliby poznać historię polskich Dziewczyn z Ravensbrück, zachęcamy do udziału w niej i zapraszamy do kontaktu.

                                                                                             Dr Agnieszka Graboń z Mają i Zosią